salon
Płytki ceramiczne w salonie - stylowo i praktycznie

Większość z nas przyzwyczajona jest do myśli, że w pokoju dziennym kładzie się panele, parkiet lub wykładzinę. Naprawdę warto jednak rozważyć położenie płytek ceramicznych w salonie. Dlaczego?

1. Łatwe w utrzymaniu

Płytki ceramiczne, pokryte najczęściej glazurą, to najłatwiejszy materiał do czyszczenia i pielęgnacji spośród wszystkich rodzajów podłóg. Nie wymagają konserwacji czy cyklinowania - wystarczy je regularnie zamiatać lub odkurzać, a później zmywać wodą z niewielką ilością środka czyszczącego. Doskonale sprawdzają się w domach, w których są małe, bawiące się na podłodze dzieci oraz zwierzęta gubiące sierść i wnoszące błoto z podwórka. To także świetny pomysł, gdy w salonie mamy wyjście na taras i do ogrodu.

2. Doskonały wygląd przez lata użytkowania

Położone przez fachowca będą służyć nam przez wiele długich lat. Płytki ceramiczne są zdecydowanie trwalsze niż panele podłogowe, a nawet parkiet. Nie wytrą się również w miejscach, gdzie często przesuwamy meble takie jak krzesła czy podnóżki.

3. Doskonała propozycja przy ogrzewaniu podłogowym

To duet idealny. Płytki ceramiczne nie tylko bardzo dobrze przewodzą ciepło, co przekłada się na efektywność ogrzewania i niższe rachunki, lecz także nie kurczą i nie odkształcają się w przeciwieństwie do drewna i tańszych paneli podłogowych.

4. Jednolita podłoga w pokoju z kominkiem

Jeśli w salonie planujemy kominek, musimy pamiętać o tym, że wokół niego musi leżeć okładzina odporna na wysokie temperatury. Układając płytki ceramiczne nie tylko w tym miejscu, lecz w całym salonie uzyskamy jednolitą powierzchnię, bez żadnych, nieestetycznych łączeń.

5. Idealne dla alergików

Nie wchłaniają kurzu i umożliwiają szybkie pozbycie się go przy regularnym odkurzaniu i myciu podłogi. Nie sprzyjają ponadto rozwojowi roztoczy, dla których idealnym środowiskiem są dywany i wykładziny.

6. Szeroki wybór wzorów i kolorów

Na rynku dostępny jest szeroki wybór kafli. Wśród nich dostępne są kolekcje o modnych wzorach, kolorach i fakturach, wśród których znajdą Państwo także propozycje doskonale imitujące drewno, kamień naturalny czy beton!

lazienka
Czym kierować się przy wyborze płytek do łazienki?

Naturalnie dla ostatecznego efektu bardzo ważny jest ich wygląd. Dla portfela z pewnością istotna jest również cena, jednak najważniejszym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze płytek ceramicznych do łazienki są ich parametry techniczne. I nie chodzi tu wcale o ich wielkość czy kształt. Na co więc patrzeć w pierwszej kolejności?

Nasiąkliwość (E)

Łazienka to tzw. strefa mokra, dlatego płytki ceramiczne, które będziemy chcieli położyć w tym pomieszczeniu, powinny mieć niską nasiąkliwość. Jest to niezwykle istotne szczególnie wtedy, gdy rezygnujemy z brodzika i decydujemy się na natrysk wyposażony jedynie w kabinę oraz odpływ umiejscowiony bezpośrednio w podłodze. W łazience płytki ceramiczne powinny cechować się nasiąkliwością na poziomie 3%.

Antypoślizgowość (R)

Wybierając kafle na podłogę musimy pamiętać o tym, że wychodząc z wanny czy spod prysznica będziemy często chodzić po niej mając mokre stopy. Poza tym w tym miejscu po prostu się chlapie - szczególnie podczas kąpieli bawiącego się w niej kilkulatka czy nie lubiącego wody psa. Antypoślizgowość jest więc kluczowym parametrem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze płytek ceramicznych do łazienki. Jest ona określana przez skalę z oznaczeniami od R9 do R13. Im wyższa liczba, tym wyższa antypoślizgowość. W domowych warunkach swoją rolę powinny spełniać już kafle R9. Poza powyższymi parametrami podczas zakupów warto zwrócić uwagę także na oznaczenie PEI, czyli odporność na ścieranie. W łazience, do której można wejść wyłącznie z sypialni – która nie będzie dostępna dla gości i wszystkich domowników, powinny wystarczyć już kafle w I klasie ścieralności. Do pomieszczenia, z którego my i nasi goście będziemy korzystać częściej, warto wybrać klasę II lub nawet III. Gdy znajdziemy już płytki ceramiczne spełniające wszystkie wymagania techniczne, możemy skupić się na wyborze idealnego wzoru czy odcienia. Przy ograniczonym budżecie, wybór nawet najtańszych kafli z tej grupy, z pewnością będzie nas satysfakcjonował przez lata.

taras
4 wskazówki, jak urządzić modną i funkcjonalną łazienkę

Ponieważ remont łazienki wiąże się ze sporymi kosztami oraz dużą ilością wymagających prac takich jak skuwanie płytek czy wymiana armatury i ceramiki, nie wykonujemy go tak często, jak często odświeżamy chociażby ściany w pozostałych pomieszczeniach. Bez względu więc na to, czy dopiero wykańczamy łazienkę, czy też chcemy ją odświeżyć, warto dobrze zaplanować to przedsięwzięcie, by efekt końcowy w pełni nas satysfakcjonował.

Jak jednak wykorzystać potencjał pomieszczenia? Jak urządzić je, by było funkcjonalne i praktyczne w codziennym użytkowaniu?

1. Dobierz płytki do wielkości pomieszczenia

W małych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się jasne płytki, które możesz urozmaicić decydując się na ciekawe struktury lub też dodając dekory bądź inserta. Bardzo efektowe są również mozaiki, które pasują do niewielkich, jak i dużych łazienek. Kontrastujące ze sobą kolorystycznie płytki pomogą Ci natomiast optycznie wydzielić strefy - kąpielową oraz tę, w której znajdzie się umywalka i sedes. Optycznie możesz powiększyć pomieszczenie z pomocą dużych, jednolitych kafli. Dzięki prostokątnym, położonym w poprzek poszerzysz je, a układając płytki wzdłuż ściany – wydłużysz. Pamiętaj, że na podłogę warto wybrać płytki antypoślizgowe!

2. Dopasuj ją do potrzeb domowników

Wybierając ceramikę łazienkową zastanów się, czy wszyscy w Twoim domu preferują korzystanie z prysznica, czy też jest ktoś, kto woli kąpiele. Jeśli pomieszczenie jest małe, może warto wybrać wannę i zamontować na niej szklany parawan lub zawiesić oryginalną zasłonę?

3. Zapewnij kilka źródeł światła

Niezbędnym minimum jest oświetlenie sufitowe oraz lampa przy lustrze, która powinna oświetlać całą twarz, bez powodowania przy tym cieni. Dzięki światłu wydzielisz też poszczególne strefy w łazience, a także optycznie ukształtujesz wnętrze i nadasz mu odpowiedni klimat.

4. Pozostaw "wolną podłogę"

Dzięki temu, że na podłodze będzie stać wyłącznie pralka oraz wanna lub prysznic, a pozostałe elementy takie jak szafki czy muszla będą zawieszone na ścianie, uzyskasz efekt przestronności. Zdecydowanie ułatwi to też utrzymanie podłogi w czystości.

Wiesz już, jak urządzisz swoją łazienkę?

funkcjonalny
Białe płytki na podłogę? Czy warto?

Ich elegancja i nieskazitelny wygląd kuszą, żeby zastosować je także we własnym domu. Czy rzeczywiście warto jednak położyć białe płytki na podłogę?

Modnie i z klasą

Śnieżnobiałe płytki doskonale wyglądają, są bardzo modne i świetnie wpasowują się zarówno w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, jak również rustykalne czy klasycznie eleganckie aranżacje. Równie pięknie prezentują się ponadto nie tylko w salonie czy jadalni, lecz także w kuchniach i łazienkach. Kolor ten kojarzy nam się przede wszystkim z czystością i elegancją. Położenie na podłodze białych płytek sprawi więc, że nasze wnętrze nabierze klasy i w zależności od charakteru całej aranżacji stanie się bardzo przytulne bądź też podkreślona zostanie jego surowość.

Idealna baza

Białe płytki na podłodze są uniwersalną podstawą – bez względu na styl aranżacji. Perfekcyjnie komponują się właściwie z każdym kolorem, więc tak naprawdę nic nie ogranicza nas przy wyborze koloru ścian czy innych elementów wystroju. Łącząc je z czernią uzyskamy modny kontrast. Pięknie wyeksponują też elementy w intensywnych, soczystych barwach. W zestawieniu z drewnem również uzyskamy ciekawy, bardzo przytulny efekt.

Optyczne powiększenie

Na położenie białych płytek na podłodze możemy zdecydować się bez względu na wielkość pomieszczenia. To idealna propozycja do dużych wnętrz, jak i małych łazienek, które powiększymy w ten sposób optycznie. Dzięki takim kaflom pomieszczenie będzie wydawało się przestronniejsze, jaśniejsze i bardziej uporządkowane.

Wymagające regularności

Tak naprawdę ich jedyną wadą, którą można jednak przekuć w kolejną zaletę, jest fakt, że szybko widać na nich zabrudzenia. Na takich kaflach nie ukryje się kurz, żaden włos czy chlapiący z patelni tłuszcz. Okładzina w tym kolorze będzie wymagać od nas regularnego, bardzo dokładnego sprzątania. Czyż nie jest jednak dobrze mieć 100% pewność, że w naszym domu jest naprawdę czysto?

Decydując się na nie musimy być świadomi, że konieczne będzie częste sprzątanie. Efekt, jaki w ten sposób uzyskamy, może przewyższyć jednak nasze najśmielsze oczekiwania!

funkcjonalny
Płytki ceramiczne w salonie – 5 powodów, dla których warto je wybrać

Większości z nas kojarzą się przede wszystkim z podłogą w kuchni, łazience czy wiatrołapie. Płytki ceramiczne to jednak doskonały pomysł także do salonu! Dlaczego? Przede wszystkim, dlatego że dostępne są nie tylko w bogatej gamie kolorystycznej, lecz także świetnie imitują drewno, kamień naturalny czy bardzo popularny w aranżacjach beton, odwzorowując ich kolor i strukturę. Wygląd to jednak kwestia gustu. Poniżej prezentujemy 5 faktów o płytkach ceramicznych, które mogą przesądzić o położeniu ich na podłodze w salonie.


1. Stanowią idealny duet z ogrzewaniem podłogowym.

Bardzo dobrze przewodzą ciepło, zapewniając najmniej strat ciepła w porównaniu do innych materiałów.

2. Pozwalają stworzyć jednolitą podłogę.

Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach z kominkiem, przed którym należy zamontować niepalne podłoże, czy też z aneksem kuchennym. Ewentualna awaria zmywarki lub zlewu nie będzie wiązać się z koniecznością wymiany i ściągania całej podłogi, tak jak w przypadku paneli lub parkietu.

3. Są łatwe w pielęgnacji.

Nie wchłaniają kurzu, a ich czyszczenie nie wymaga stosowania specjalnych środków czystości. Płytki ceramiczne są więc doskonałą propozycja dla alergików, rodziców małych dzieci, posiadaczy zwierząt, a także do salonów, z których wychodzi się do ogrodu.

4. Są trwałe i odporne na uszkodzenia.

Klasa ścieralności odpowiednio dobrana do natężenia ruchu w pomieszczeniu zapewni wieloletnie użytkowanie podłogi bez potrzeby jakiejkolwiek konserwacji. Poza tym płytki ceramiczne są odporne na zmiany temperatury, co jest ważne w przypadku kominków. Nie wchłaniają także wilgoci, co docenią właściciele salonu z drzwiami lub oknem tarasowym.

5. Zapewniają izolację akustyczną.

Dzięki nim wnętrze stanie się stosunkowo ciche. Nie pracują też tak jak podłogi drewniane, które z czasem mogą zacząć skrzypieć.

Położenie płytek ceramicznych na podłogę w salonie to bardzo praktyczny wybór, który w żaden sposób nie ogranicza naszych możliwości aranżacyjnych.