Czym kierować się przy wyborze płytek do łazienki?

Naturalnie dla ostatecznego efektu bardzo ważny jest ich wygląd. Dla portfela z pewnością istotna jest również cena, jednak najważniejszym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze płytek ceramicznych do łazienki są ich parametry techniczne. I nie chodzi tu wcale o ich wielkość czy kształt. Na co więc patrzeć w pierwszej kolejności?

płytki tubadzin

Nasiąkliwość (E)

Łazienka to tzw. strefa mokra, dlatego płytki ceramiczne, które będziemy chcieli położyć w tym pomieszczeniu, powinny mieć niską nasiąkliwość. Jest to niezwykle istotne szczególnie wtedy, gdy rezygnujemy z brodzika i decydujemy się na natrysk wyposażony jedynie w kabinę oraz odpływ umiejscowiony bezpośrednio w podłodze.

W łazience płytki ceramiczne powinny cechować się nasiąkliwością na poziomie 3%.

Antypoślizgowość (R)

Wybierając kafle na podłogę musimy pamiętać o tym, że wychodząc z wanny czy spod prysznica będziemy często chodzić po niej mając mokre stopy. Poza tym w tym miejscu po prostu się chlapie - szczególnie podczas kąpieli bawiącego się w niej kilkulatka czy nie lubiącego wody psa.

Antypoślizgowość jest więc kluczowym parametrem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze płytek ceramicznych do łazienki. Jest ona określana przez skalę z oznaczeniami od R9 do R13. Im wyższa liczba, tym wyższa antypoślizgowość.

W domowych warunkach swoją rolę powinny spełniać już kafle R9.

Poza powyższymi parametrami podczas zakupów warto zwrócić uwagę także na oznaczenie PEI, czyli odporność na ścieranie.

W łazience, do której można wejść wyłącznie z sypialni – która nie będzie dostępna dla gości i wszystkich domowników, powinny wystarczyć już kafle w I klasie ścieralności. Do pomieszczenia, z którego my i nasi goście będziemy korzystać częściej, warto wybrać klasę II lub nawet III.

Gdy znajdziemy już płytki ceramiczne spełniające wszystkie wymagania techniczne, możemy skupić się na wyborze idealnego wzoru czy odcienia. Przy ograniczonym budżecie, wybór nawet najtańszych kafli z tej grupy, z pewnością będzie nas satysfakcjonował przez lata.

Kafra Płytki Ceramiczne
Wszelkie prawa zastrzeżone
Nazwy, logo i znaki handlowe firm trzecich, są wykorzystywane na niniejszej stronie jedynie w celach informacyjnych


Kafra
ul.Przemysłowa 22,
85-758 Bydgoszcz
woj. kujawsko-pomorskie

NIP: 5542929485

Tel: +48 523-453-496
E-mail: firma@kafra.com.pl